Eğitimciler: Biat değil mücadele edeceğiz

KHK, ile yönetici ve üyeleri ihraç edilen ve sendikalarına yönelik toplu tasfiyenin yapılacağına dönük açıklamalar yapılan Eğitim Sen, eylemleri yükseltme kararı aldı.

Eğitimciler: Biat değil mücadele edeceğiz

KHK, ile yönetici ve üyeleri ihraç edilen ve sendikalarına yönelik toplu tasfiyenin yapılacağına dönük açıklamalar yapılan Eğitim Sen, eylemleri yükseltme kararı aldı. Sendikanın Amed Şube eşbaşkanları da hukuksuz uygulamalara biat etmeyerek, mücadeleye sarılacaklarını vurguladı ve çok ciddi sonuçlar doğuracak yanlıştan derhal dönülmesi çağrısı yaptı. 

Hükümetin çıkardığı 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yi (KHK) arkasına alan Başbakan Binali Yıldırım'ın, bölgeden 14 bin öğretmenin açığa alınacağı yönündeki açıklamasının yankıları sürüyor. "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla öğretmenlerin görevden alınacağını açıklayan Yıldırım'ın Eğitim Sen üyelerini hedef aldığı değerlendirmeleri yapılıyor. Son bir kaç haftadır Eğitim Sen'in bir çok şubesinde yöneticilerin memurluktan atılması da bu değerlendirmeleri haklı çıkarırken, Eğitim Sen Amed (Diyarbakır) Şube eşbaşkanları çok ciddi sonuçlar doğuracak yanlış uygulamalardan derhal geri dönülmesi çağrısı yaptı. 

'Açlığı dayatarak sonuç alamayacaklar'

Darbe girişimi ardından AKP hükümetinin darbeyi siyasi emelleri açısından bir fırsata çevirdiğini söyleyen Eğitim Sen 1 Nolu Şube Eşbaşkanı İkram Atabey, Başbakanın yaptığı açıklamada sendikalarının ismini vermediğini, ama bunun sendikalarına yönelik bir söylem olduğunu belirtti. Hükümetin kamu emekçilerinin kendisine biat etmesini istediğini, ancak daha önce de iktidarların yaratmak istediği memur kavramını kabul etmeyeceklerini söyleyerek, hukuksal bir gerekçesi olmayan, tamamıyla siyasi saiklerle yapılmak istenen uygulamaya boyun eğmeyeceklerini ifade etti. Biat formatına girmeyeceklerini söyleyen Atabey, "Eğitim emekçileri ürettikleri kamusal hizmetin, emeklerinin karşılığını alıyor. Bu hukuksuzluğa karşı hukuksal ve örgütlü mücadelemizi vererek buna karşı duracağız. İnsanlara açlığı dayatarak sonuç almaya çalışıyorlarsa yanılıyorlar" dedi. 

'Eğitim Sen demokratik bir dinamiktir'

Demokratik toplumu örmede önemli bir dinamik olan KESK ve Eğitim Sen'e yönelik hukuksuz uygulamaların kabul edilemez olduğunun altını çizen KESK Amed Şubeler Platformu Dönem Eş Sözcüsü Saliha Zorlu da Eğitim Sen'in legal, meşru zeminde faaliyet yürüten demokratik toplum inşasında çok önemli bir dinamik olduğunu vurguladı. 

'Halk kimlik tasfiyesini kabul etmeyecek'

İktidarın bu yanlışta ısrar etmesi halinde yaşam alanlarını eylem alanlarına çevireceklerini belirten Zorlu, bütün arkadaşlarının kendilerini mücadeleye yatıracaklarını söyledi. Zorlu, 30-40 yıl önce Kürtçe konuştuğu için dayak atılan, kulakları çekilen bir neslin yetiştirdiği insanları olduklarını ve o dönemlere geri dönülmeyeceğini ifade etti. Halkın, kimliklerinden, demokratik mücadelelerinden dolayı öğretmenlerin ihraç edilmesine sessiz kalmayacağını, demokratik eğitimi savunanları tasfiye edip onların yerine asimilasyona biat etmiş kişilerin getirilmesini kabul etmeyeceğini söyleyerek, halkı eğitim emekçilerini sahiplenmeye çağırdı. 

'Huzursuzluk artmadan yanlıştan dönülmeli'

AKP'nin ilan ettiği OHAL ile darbeci anlayışa karşı mücadele etmek değil toplumun bütün muhalif seslerini susturmak, sindirmek amacı taşıdığına dikkat çeken Eğitim Sen 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Selahattin Alp ise ihraç, sürgün politikalarını tehcir olarak gördüklerini söyledi. Bölgenin kökeninden gelen, bölgeyle barışık tanıyan insanların buradan sürülmesinin tehcir olduğunu ve savaşa karşı barışı savunan eğitim emekçilerinin yaptıklarının gayri meşru olmadığını söyleyen Alp, anti demokratik uygulamaların gayrı meşru olduğunu belirtti. Alp, toplumdaki huzursuzluğun daha fazla artmaması için bu yanlıştan geri dönülmesini talep ederek, aksi takdirde çok ciddi sonuçların ortaya çıkacağını ifade etti.

DIHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.