Son çağrılar: Oy kullanın, sandığa sahip çıkın

İl ve ilçelerde kapı kapı referandum çalışması yürüten DTK, TJA, HDP ve DBP, “Hayır” oyunu kullanma ve sandığı koruma çağrısında bulundu.

Son çağrılar: Oy kullanın, sandığa sahip çıkın
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Tevgra Jinên Azad (TJA) bileşenlerinin il ve ilçelerde yürüttüğü referandum kampanyası çerçevesinde halka oy kullandıktan sonra sandığa sahip çıkma çağrısında bulundu.

VAN

Van’da yarın “Özgür bir gelecek için hayır” şiarıyla Musa Anter Parkı’nda gerçekleştirilecek olan mitingin hazırlık çalışmaları tamamlanırken, kentte mahalle mahalle gezilerek mitinge katılım çağrısında bulunuldu. HDP Milletvekili Bedia Özgökçe’nin yanı sıra HDP yöneticileri, Hacıbekir, Kurubaş ve Eski Edremit mahallelerinde seçim otobüsü ile attıkları tur ile halkı mitinge davet etti. Mahalle girişlerinde büyük bir coşku ile bekleyen yurttaşlar, otobüsten çalınan şarkılar eşliğinde halay çekerken sık sık mitinge katılım anonsları yapıldı.

Hacıbekir Mahallesi'nde toplanan yüzlerce yurttaşa seslenen Özgökçe, "Yarın ki mitinge katılım önemlidir. Taybet ana için Sur, Cizre, Nusaybin, Şırank için sandıklara gidererek 'Hayır' diyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Milletvekili Adem Geveri İpekyolu ilcesine bağlı Hacibekir Mahallesinde yurttaşlarla bir araya gelerek mitinge davet etti. Hisar ve Sürmeli sokakta anons aracında çalan parçalara eşlik eden kadınlar halay ve zilgitlarla karşıladı.

AĞRI

Referandumu kapsamında çalışmalarına devam eden kadınlar Ağrı ve Iğdır’da kenttin işlek caddelerinde “Hayır” stanttı açarak halka “Hayır”ın önemini anlattı.
Ağrı’da Cumhuriyet Caddesi’nde kadınlar “Jin jiyan azadi, Tenê Na be” yazılı önlükleri giyerek referandum çalışması yaptı. Kadınların açtığı “Hayır” standına Ağrılılar yoğun ilgi gösterdi. Kürtçe ezgiler eşliğinde HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ kartpostalları ile “Hayır” broşürleri dağıtarak yurttaşları “Hayır”ı büyütmeye çağırdı.

“Hayır” standında gönüllü olarak çalışan Songül Cengiz sandıktan “Hayır” çıkması için halkı bilinçlendirdiklerini belirterek, “Herkesin bilinçli davranması için broşür dağıtıyoruz. Tek adamlığı savunmuyoruz. Çünkü tek adamlık diktatörlüğe giden bir yol. Bu yüzden 16 Nisan’da herkes iradesine oyuna sahip çıksın ‘Hayır’ desin” dedi.

Stant açılışında konuşan HDP İl Başkanı Olcay Öztürk, 16 Nisan’da “Hayır” oyu kullanmak için halkı sandığa davet ettiklerini söyledi. Öztürk, aynı zamanda cezaevlerinde devam eden açlık grevlerini hatırlatarak, “OHAL koşullarında cezaevlerinde siyasi tutsaklar maruz kaldıkları hukuk dışı, insanlık dışı uygulamalara karşı başlatılan açlık grevlerine konusunda sivil toplum kuruluşlarını, hükümeti, Adalet Bakanlığı’nı tüm yetkilileri tehlike sınırına varan açlık grevlerine karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi.

Iğdır’da da kadınlar Ehmed-i Xanî heykeli önünde “Hayır” standı açarak “Hayır”ı örgütledi. Şenlik havasında geçen referandum çalışmasında kadınlar “Hayır” halayı çekti.

MUHTARLARLA BULUŞMA

Ağrı’da HDP ve DBP il örgütleri kent merkezinde bulunan mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Grand Cenas otelde gerçekleşen buluşmaya, HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk’ün yanı sıra HDP ve DBP yöneticileri katıldı.

HDP İl Eşbaşkanı Olcay Öztürk, Türkiye’de anayasaların darbelerden sonra yapıldığını hatırlatarak, 15 Temmuz darbe girişimden sonra yeni anayasanın yapıldığını, dolayısıyla meşruiyet sorunu olduğunu ifade etti. Muhtarlık kurumunun önemine dikkat çeken Öztürk, toplumsal sorunların yerel demokrasiyle çözülmesi gerektiğini kaydederek, muhtarlık kurumunun bu anlamda önem taşıdığını belirtti. Muhtarlara duyarlılık çağrısında bulunan Öztürk, “Biz parti olarak tedbirleri aldık. Vali ve kaymakamlar muhtarları tehdit ediyor. Seçmen iradesine baskı uyguluyor. Muhtarların bunun karşısında duyarlı olması gerekiyor” dedi.

‘BU KADAR YETKİ BEŞERİ ŞAŞAR’

Öztürk’ün ardından söz alan HDP Milletvekili Berdan Öztürk, iki parti tarafından hazırlanan bir metin dayatıldığını kaydederek, bu metin ile ülke yönetiminin tek kişi de toplandığını söyledi. Öztürk, konuşmasının devamında, “Ne kadar iyi olursa olsun bu kadar yetki beşeri şaşar. Sorunların çözümü yetkileri tek kişide toplamak değildir. Yetki paylaşımıdır. Bu anlamda muhtarlara yetki ve imkan tanınmalı” ifadelerini kullandı.

‘SİZ KİMİN KAYMAKAMI, VALİSİSİNİZ?

Vali ve kaymakamların muhtarlar üzerinden baskı yaptığını belirten Öztürk, “Siz devletin valisi ya da kaymakamısınız yoksa AKP’in mi. Niçin halkı ‘Evet’ demeye zorluyorsunuz. Niyetiniz siyaset yapmaksa istifa edin AKP’de çalışın. Seçmen iradesine yönelik baskıya son verin. Halkı tehdit ediyorlar. 18 köyün destekleme parasını ‘Evet’ tehdidi ile bloke ettiler. Halka baskı yapanlar, referanduma hile karıştıranlar hesap vereceklerdir” dedi.

Konuşmaların HDP ve DBP’liler muhtarlarla bir süre görüş alışverişinde bulundu.

ŞIRNAK

Tevgera Jinên Azad (TJA) Silopi üyeleri HDP ilçe binasında düzenledikleri basın toplantısı ile referandumda kadınlar olarak “Hayır” diyeceklerini belirti. HDP İlçe Eşbaşkanı Fatma Gündüz, “Kadınlar hep birlikte ‘Hayır’ diyor” şiarıyla referandumda sandığa gideceklerini söyledi. Tekçi zihniyetin en büyük tahribatını kadınların yaşadığını dile getiren Gündüz, “Kadının dışlandığı toplumdan koparıldığı, dört duvar arasına hapsedildiği, sistemi kabul etmek mümkün değildir. Başkanlık sisteminde kadına dair tek bir hak bulunmamaktadır. ‘Tek adam, Tek bayrak, tek mezhep’ başkanlık sisteminin ana gövdesini oluşturuyor. Bu da kadının doğasına ters düşer” dedi.

‘KADINLAR 16 NİSAN’DA ZAFERİ TAÇLANDIRACAK’

Artan kadın cinayetlerine karşı “Hayır” diyeceklerini vurgulayan Gündüz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekin Wan’ın cenazesinin yerlerde sürüklenmesi, özgür kadına karşı olunduğunun en büyük göstergesidir. Taybet Ana’nın cenazesinin 7 gün boyunca sokak ortasında bırakılarak alınmasını engelleyen tekçi zihniyete ‘Hayır’ diyoruz. Özgecan için ‘Hayır’ diyoruz. Tecavüz ve doğa katliamına ‘Hayır’ diyoruz. Açlık grevindeki siyasi tutsaklar için ‘Hayır’ diyoruz. Kadınlar, Sevê’nin ruhu, Pakize’nin duruşu, Fatma’nın direnişi ile 16 Nisan’da zaferi taçlandıracak” diye ifade etti.

Açıklamanın ardından konuşan Emine Özbek, öldürülen çocuklarını, Taybet Ana’yı, Sevê, Pakize ve Fatma’yı unutmayacaklarını, “Hayır” diyeceklerini dile getirdi.

SANDIDIĞA ÇAĞRI

Hanım Kaya isimli Barış Annesi de, tüm anneleri Pazar günü sandık başında olmaya çağırdı. Kaya, annelerin oylarını kullanırken yaşananları düşünüp, çocuklarının da aynı şeyi yaşamamaları için “Hayır” demelerini istedi.

SİİRT

Siirt’te “Kadınlar Birlikte Hayır Diyor” sloganıyla referandum öncesi kadın şöleni düzenlendi. Referanduma 3 gün kala HDP, DBP ve TJA’lı kadınların mahallerde düzenledikleri şölene çok sayıda kadın katıldı. Çal, Ulus ve Conkbayır mahallelerinde düzenlenen şölende kadınlar zılgıtlar eşliğinde halay çekti. Yağan yağmura rağmen coşkunun eksik olmadığı şölende, kadınlar tarafından “Hayır” bildirileri de dağıtıldı.

Kadınların öncülüğünde düzenlenen şölende 2 zırhlı aracın şölen boyunca kadınları takip etmesi dikkat çekerken, mahallelerde bir araya gelen kadın ve çocuklar, “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla yürüdü. Çocukların da yoğun ilgi gösterdiği şölen sonrası, “Hayır” şarkıları eşliğinde seçim otobüsüyle şehir turu atıldı.

İSTANBUL

HDP’nin Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleştirilen halk buluşmasına halkın katılımı da yoğun. “Hayır” bayrakları ile donatılan şenlik alanında Kürtçe ve Türkçe şarkılar gün boyu susmadı. Halaylar eşliğinde coşku ile başlayan şenlikte sık sık, “ HDP halktır halk burada”, “Figen Yüksekdağ onurumuzdur” ve “Susma haykır başkanlığa hayır” sloganları atıldı. Şenliğe yüzlerce kişilik halkın yanı sıra Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir ve HDP MYK üyesi Gülsüm Ağaoğlu katıldı.

Uzun süre çekilen halayların ve atılan “Hayır” sloganlarının ardından ilk olarak sözü HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir aldı. AK Parti'nin 15 yılda ülkeyi istediği gibi yönettiğini ifade eden Demir, “Yönetim bu şekilde olmaz” diyerek 16 Nisan’da tüm Türkiye halklarının sandıkta “Hayır” demesi gerektiğini vurguladı. OHAL sonrası halklar üzerine bir korku psikolojisinin sindirildiğini hatırlatan Demir, ne partisinin ne de kadınların bu korku kıskacına girmediğini, mücadele ile sokaklara çıktıklarını söyledi.

‘HAYIRLAR İLE UĞURLAYACAĞIZ ONLARI’

Yer gök “Evet” ile donatıldığına dikkat çeken Demir, “Halkın parası ile bu şovu yapanlara halk cevabı sandıkta verecek. Biz eminiz, bu görünmeyen ‘Hayırlar’ ile onları uğurlayacağız” dedi. HDP MYK üyesi Gülsüm Ağaoğlu ise, “Bizler kadınlar olarak kadını eve, çocuk doğurmaya mahkûm eden, anlayışa ‘Hayır’ diyeceğiz. Hepinizi birer Selahattin olmaya, Figen olmaya çağırıyorum. 16 Nisan’da onları özgürleştirmeye gidelim” diye konuştu.

‘ZULÜM İLE YÖNETİM OLUŞTURULUYOR’
Son olarak söz alan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım’ın konuşmaya başlaması ile AK Parti çadırında yüksek seste gürültü kirliliği çıkartması dikkat çekti. Ardından elektriklerin kesilmesi tepkiye neden oldu. Ardından konuşmaya başlayan Yıldırım, ülkenin zor günlerden geçtiğini, zulüm ile baskı ile bir yönetim sisteminin oluşturulduğunu söyledi.

‘BAŞKANLIK SİSTEMİ SON İKİ YILIN ÖZETİ’

Yıldırım, 16 Nisan’da olası bir ihtimal olan “Evet”in çıkması dahilinde yeni Türkiye’nin özetinin, son iki yılda yaşananlar olduğunu vurgulayarak Yıldırım, “Bu sebeple aslında 16 Nisan’da oylanacak olan savaş ile barış, zenginlik ile yoksulluk, talan ile ekolojik yaşam, erk sistem ile kadındır” dedi. Ülkenin tamamının bir cezaevine dönüştürüldüğünü söyleyen Yıldırım, “Dışarıdakilere bunları yapanlar cezaevlerine neler yaparlar” diye konuştu.

‘FARKLILIĞIMIZI YİTİRİRSEK AKP, TRT GİBİ OLURUZ’

Bütün televizyon kanallarının tek tipleştirildiğine dikkat çeken Yıldırım, şöyle devam etti: “Biz tek değiliz çoğuluz. Arap’ı, Çerkez’i, Kürt’ü, Türk’ü, Alevi’si ile çoğuz. Bu bizim zenginliğimizdir. Biz farklılığımızı yitirirsek AKP gibi, TRT gibi oluruz” dedi.

Konuşmanın ortasında AK Parti'nin provokesi ile sözleri bölünen Yıldırım ve HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, halka çıplak sesle seslenip, “Sesimizi böyle kesemezler. Onları 16 Nisan’da hayırlarla uğurlayacağız” dedi. Konuşmasını son veren Yıldırım, son olarak “Kazanacağız, hiç kuşkunuz olmasın” dedi.

Sloganlar eşliğinde son bulan konuşmaların ardından şenlik halaylar ile devam etti.

HAKKARİ

Hakkari’de de HDP ve DBP il teşkilatları öncülüğünde belediye otogarında “Hayır” mitingi düzenlendi. Kentte sabahın erken saatlerinden itibaren yağmaya başlayan sağanak yağmura rağmen kentin mahalle ve köylerinden alana gelmeye başlayan binlerce yurttaş, platformdan çalınan şarkılar eşliğinde uzun süre halay çekti.

HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, Kürtçe yaptığı konuşmasına cezaevlerinde bulunan tutuklu milletvekillerinin selamlarını ileterek başladı.

‘İNSANLIK VE BARIŞ İÇİN HAYIR DYECEĞİZ’

Öcalan, “Ülkemiz ve insanlık için, barış ve kardeşlik için, onurlu bir yaşam için, ülkemizdeki huzurun sağlanması için, kirli politikalar önüne geçmek için ‘Hayır’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

‘HER MİLLETİN BAŞINA BİR FİRAVUN BELA OLMUŞTU’

Sağanak yağmur altında kendisini dinleyen halka hitap eden HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Türkçe ve Kürtçe yaptığı konuşmasına tek adamlı yönetimlerin sıkıntılarına değinerek, şöyle konuştu: “Her dönem milletin başına bir Firavun, bir Nemrut, bir Saddam bela olmuştur. Ancak her seferinde halk tarafından bu badireler atlatılmıştır.”

‘BU HALK SİZİN KENDİNİZ İÇİN İSTEDİĞİNİ İSTİYOR’

“Bu insan seli ve sevgisine bakıp utansınlar. Bu yağmurun altında halkı bir araya getiren menfaat değildir. Bu halk onurlu bir barış istiyor” diyen Baydemir, şöyle devam etti: “Ey Ankara, kendin için ne istiyorsan, bu halk da onu istiyor. Bu halk dilini, kimliğini ve adilce bir yaşam istiyor. Bizler haklı bir davayı yüreğimizde taşıyoruz. Sırtımızı önce Allah’a sonra da bu halka dayadık. Allah’ın izniyle de başaracağız” dedi.

‘ÜLKE YARI AÇIK CEZAEVİ GİBİ’

Ülkenin yarı açık cezaevine çevrildiğini belirten Baydemir, “Bizim eşbaşkanlarımız ve milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız dört duvar arasında, bu ülke ise yarı cezaevine dönüşmüş durumda. Kendi menfaatleriniz için bu halkın canına kıydınız. Ey hükümet, sizler kibrin, faşizmin dört duvarı arasındasınız. Sizler faşizmin kan dökmenin çukurundasınız” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından miting, sanatçı İbrahim Rojhilat’ın verdiği konser ile son buldu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.