Binlerce şehidin romanından bir öykü -2

Güney cephesi komutanları Êrîş ve Zozan

Binlerce şehidin romanından bir öykü -2

KOBANÊ – Miştenurlu annenin sütünü emdiler, Harran’ın toprağını işlediler ve yaşama tutundular. Fırat’ın kıyılarında devrim yolculuğuna başladılar. Suyun hırçın akışına karşı durup ölümsüzlüğe yol aldılar. Bin şehit romanı hikayesinin kahramanları Kobanê’nin güney cephesindeki iki YPG komutanı.

KOBANE-ZOZAN-3-225x300Êrîş ve Zozan Kobanê..

Êrîş (Mihemed Beşar) ve Zozan Kobanê, 1981’de Kobanê’nin güneyindeki Hungiş Köyünde dünyaya geldi. Êrîş, ailenin 12 çocuğundan ikincisiydi. Ortaokula kadar eğitimine devam etti fakat ailesine ekonomik destek sağlamak için okulu yarıda bırakmak zorunda kaldı. Tarla sürmeyi ve sulamayı öğrendi ve böylece ailesinin geçimini sağladı. Mihemed, Fırat suyunun kokusu ve akışındaki tını ile büyüdü. Toprak ve doğadaki canlılarla bir bütün halinde yaşadı. Doğanın sessizliğinde buldu kendini ve acısını, kederini yine bütünleştiği doğasıyla paylaştı.

Annesi: “Aileden hiç kimse Mihemed’in mutlu veya mutsuz olduğunu bilmiyordu. Eminim yaşadığı çöl bizden daha iyi biliyordu O’nu.”

Bu değerli yolda ve doğayla olan ilişkisi içinde Kobanê coğrafyasının her bir karışını iyi tanıdı.

2000 yılında Baas rejimi tarafından askere alındı. Sadece bir yıl üç ay askerlik yaptı ve tamamlamadan askerliği bırakıp başka bir yolculuğa başladı.

Mihemed, Kürdistan Özgürlük Hareket’i saflarına katılır. On beş yıl Bakûr Rojhilat ve Başûrê Kürdistan’da mücadale eder. Kobanê direnişinin başlamasıyla birlikte doğduğu toprakları savunmak için coğrafyasına geri döner ve YPG ‘ye katılarak mücadelesini Kobanê’de sürdürür.

Sedîqe Temo (Zozan)

Uzun örüklü ve kara gözlü Kobanê çocuğu..1979’da Kobanê’nin güneyinde yer alan Mezre Sofiyan Köyünde dünyaya gelir. Yasaklardan dolayı sadece 3. Sınıfa kadar okuyup, okulu bırakmak zorunda kalır. Sedîqe, 15 yıl aile içerisinde Kobanê’nin özgün kültüründe yaşar. 1994 yılında özgürlük arayışına girer.

Devrimci mücadeleye girdikten sonra Sedîqe; Zozan, Mihemed ise Êrîş’i isim olarak kullanmaya başlar.

KOBANE-ZOZAN-4-225x300Fırat’ın Tufanı

Etraf, doğunun renklerine bürünmüştü. Her taraftan sonbaharın kokusu geliyordu. Ancak o sonbahar akşamının sessizliğinde bir felaket gizliydi ve yavaş yavaş geliyordu. Fırat’ta bir fırtına koptu ve oraya zabaniler gelmeye başladı. Felaket dalgaları ilk önce 15 Eylül’de, sırtını Fırat’a dayayan Kobanê’nin güneyindeki köyleri vurdu. Talik, Zerêk, Ewên, Değirmen ve Borazê’den başlayıp 45 km yol aldıktan sonra Kobanê çevresine kadar geldi. Yer ve göğü saran dumanların içinden, kadın, çocuk, yaşlı, genç göç etmeye başlamıştı.

Cephe komutanı olan Êrîş, o günlerde kardeşini telefonla arayıp şunları söylemişti: “Doğrudur, düşmanı köylerde tutamıyoruz. Fakat onları şehirde durduracağız. Kobanê’yi ele geçirmelerine izin vermeyeceğiz.”

êrîş-kobanê-300x201Doğru söylüyordu Êrîş. Kobanê dişenişinde onu bekleyen bir destan vardı.

Êrîş ve Zozan güney köylerindeki direnişte adım adım kent merkezine yaklaşıyorlardı. Arkalarına her baktıklarında şunu söylüyorlardı: “ Kent burdan gözüküyor artık. Kente nasıl gideceğiz? Düşmanı oraya nasıl çekeceğiz?” Bu düşünceler içinde her iki komutan, içinde bulundukları köy direnişinde geri dönmemek için yeni bir saldırı ve fedai bir eylem planlıyorlardı. Yoğun çatışmalı 11 gün böyle geçti. 26 Eylül günü Girê Dolê, DAIŞ çetelerinin saldırısına uğradı. Gir, Kobanê savunması için artık son noktaydı. Êrîş ve Zozan’ın içinde bulunduğu Girê Dolê savunma grubu, geri dönmeme kararı aldı. Êrîş ve Zozan’ın öncülük ettiği 15 savaşçı, yönünü zebanilerin tanklarına çevirdi. “Ancak cesedimizi çiğnedikten sonra kente girerler” diyerek bedenlerini siper ettiler. Bu ruhla çeteleri durdurmak için canları pahasına direnişe geçtiler.

Bedenlerini ortaya koyarak felaket dalgalarını durdurdular.

(ca/ad)

ANHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.