Binlerce şehidin romanından bir öykü -4

Yaşamın özgürlükle buluşması: Özgür Jiyan

Binlerce şehidin romanından bir öykü -4

NÛRHAT HESEN – NEHÎR PALE

HALEP – Özgür Jiyan Kobanê’de, aynı yaşamı paylaştığı arkadaşını kurtarabilmek için, binlerce Kobanê şehidinin öyküsüne kendi öyküsünü kattı.

Dünya Hiso (Özgür Jiyan), 1 Kasım 1981’de Halep’in Şêxmeqsûd mahallesinde dünyaya gözlerini açtı. Ailedeki 4 kardeş içinde en büyük çocuk oydu. Şêxmeqsûd’da Kürdistan Özgürlük Hareketi’ne bağlı, yurtsever bir ailenin çocuğu olarak büyüdü.

Dünya, ilkokul ve orta öğretimi Halep’te okudu. 6 yaşından itibaren girdiği Koma Agirî halay grubuyla, Kürt halayları öğrenmişti.

 ‘Öcalan’a şöyle dedi: Devrimci olmak istiyorum’

Kürt halkı, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ı görmek için Lübnan’a doğru yola çıktığında, Dünya’nın ailesi de yola çıkmış ve Öcalan’ın bir toplantısında hazır bulunmuştu.

Dünya’da ailesiyle birlikte 9 yaşındayken bu toplantılardan birine katılmıştı. O zman Öcalan’a şöyle demişti: “Kürdistan dağlarına gitmek istiyorum. Devrimci olmak istiyorum.” Kürt Halk Önderi’ de ona cevap olarak “Sen daha küçüksün, büyüdüğün zaman ben seni çağıracağım. O zaman devrimci olursun.”

Bir dönüm noktası…

Dünya 15 yaşındayken, Baas rejim güçleri evlerine baskın yapmış, babası Îbrahîm Xelîl Kürt Özgürlük Hareketi’yle olan ilişkisinden dolayı tutuklanmıştı. Dünya, bu sebeple okulunu bırakmak zorunda kaldı.

Dünya’nın baba, zindanda bir buçuk ayını tamamladıktan sonra serbest bırakıldı. Bu olay Dünya’nın hayatında bir dönüm noktası oldu.

Babasının tutuklanması, Dünya’da çelişkiler yaratmış, özgürlük ve özgür irade konularında derin düşüncelere itmişti. Dünya, serbest bırakılmasının ardından babasıyla sürekli bu konular üzerine tartışmalar yürütmüştü. Kürdistan Özgürlük Hareketi’ne katılma kararını babasına açıklamış ve başka bir yolun yolculuğuna çıkmaya başlamıştı.

Dünya, özgür yaşama kaçısının nişanesi olarak adını ‘Özgür Jiyan’ olarak değiştirdi. Dünya artık özgürlüğe akan bir yaşamdı.

Kobanê…

15 Eylül 2014’de Kobanê’ye saldıırların başlaması ile birlikte Özgür, Rojava’ya giderek direnişe katılmak için akılda ve yürekte karar kılmıştı. Kürdistan Özgürlük Hareketi’nde geçen 18 yılın ardından, 10 Ekim 2014’de Kobanê’ye geldi.

Özgür, YPG komutanı olarak cephede yer aldı. Kobanê’ye gelişi öncesi hissettiği kentteki direnişle bütün olmuştu Özgür.

Yoldaşı Ruken Qamişlo, ‘Özgür, Kobanê’ye gelmek için gün saydı. Kobanê sınırındayken kentten mermi ve patlama seslerinin duyulması ile ne benim ne de onun için geçiş için beklemeye tahammülü  kalmamıştı.” sözleri ile anlatıyor Özgür’ün heyecanını.

Ruken şöyle devam ediyor sözlerine; “Türk askerlerinin sınırda açtığı mermilerin arasından Kobanê’ye ulaşmıştık. Özgür bana dönerek, gözleri gecenin karanlığını aydınlatırcasına Kobanê’deyim Ruken’ dedi.”

Kobanê’den senfoni edasıyla direniş sesleri geliyordu. Özgür, Kobanê topraklarında bu senfoniye yeni notalar ekleyecek bir ezginin adıydı.

Özgür’ün yeni yaşama doğru yol alışı

29 Kasım sabahı korkunç bir patlamayla uyandı Kobanê. DAIŞ çeteleri dört koldan ( doğu, batı, kuzey, güney)  Kobanê’ye saldırıya geçtiler.

Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın Türkiye tarafından saldıran çeteler sınır kapısında bomba yüklü bir aracı patlattı. Eşzamanlı olarak Kobanê merkezinde de iki araç patlatıldı. Daha sonra çeteler gözü dönmü bir şekilde dalga dalga saldırıya geçtiler.

Batıdan tanklarla saldırıyorlardı

Komutan Özgür Jiyan yönünü sert dalgalara çeviren bir militandı. Batı cephesinde direnişi ve savaşçıları koordine etmek istedi.

Ve Özgür, direnişi koordine etmeye başlamıştı. Savaşçılar bedenlerini tanklara karşı siper etmişti.

Bir anda bir savaşçılardan biri bağırmaya başladı. ” Yaralıyım   heval”. Siperden ” Bir yaralımız var heval” sesleri geliyordu. Siperden yaralı ve kendini savunamaz durumda olan bir savaşçının sesi yankılanıyordu.

Özgür , bu haykırışa dayanamayıp oraya doğru gitti. Özgür,  yaralı arkadaşını kurtarmaya gittiğinde 3 barbar kurşunu o narin bedenine isabet etti.  Özgür,  yaralı arkadaşının üstüne düştü.

Etrafını saran tanklar imha edilene kadar , yaralı arkadaşına siper oldu ve onu savundu. En sonunda arkadaşını kurtardı fakat kendisi şehadete ulaştı.

Yoldaşını kurtarmak için çekinmeden ölüme giden Özgür Jiyan, Kobanê’nin Bin Şehîd romanına kendi öyküsünü ekledi…

ANHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.