Yaşama ve mücadelesi ile sembol olan kadın: Leyla Guven

Yarım asırdan fazla kadın ve siyaset mücadelesine veren DTK Eşbaşkanı Leyla Güven şimdi PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmenin sağlanması için başlatılan tarihi açlık grevi eyleminde. Leyla, hem kadın hem de Kürt halkının özgürlüğü mücadelesine cezaevi ve tüm baskılara karşı aralıksız devam etti.

Yaşama ve mücadelesi ile sembol olan kadın: Leyla Guven

Küçük yaşlarda evlendirilen ve eşinden ayrılarak iki çocuğunu büyüten Leyla Güven, 26 yılını kadın mücadelesinde geçirdi. "Mücadeleye başladığımda kendimi bile tanımıyordum" diyen Leyla, Kürt halkının ve kadınların özgürlüğüne adadığı yaşamıyla kadınlar için bir sembol. İki kez belediye başkanı olan Leyla KCK operasyonlarında tutuklanarak cezaevinde 5 yıl tutsak edildi. Viranşehir halkı cezaevinden çıkışıyla büyük bir mutluluk yaşarken, Leyla 7 Haziran 2015 seçimlerinde de HDP milletvekili adayı olmuştu. Milletvekili seçilen Leyla, halkın iradesi tanınmayarak iptal edilmesi nedeniyle 1 Kasım seçimlerinde yeniden girdiğinde seçilemedi. 

'Kim olduğumu anladım'

Orta Anadolu Kürtlerinden olan Leyla, 1964 yılında Konya'nın Cihanbeyli ilçesine bağlı Yapalı beldesinde dünya geldi. 7 kardeşin en küçüğü olan Leyla'yı 16 yaşından sonra ailesi okula göndermedi. Teyzesinin oğluyla nişanlandırılan Leyla 17 yaşında da evlendirildi. Evlendirildikten sonra Almanya'da yaşamayan başlayan Leyla, 5 yıl Almanya'da yaşadı. Bir kızı ve oğlu olan Leyla, Kürdistan'a dönüp evliliğini sonlandırdı. Çocuklarını kendisi büyüten Leyla "Ne şanslıyım ki partiyle tanıştım" diyor. 1990'larda siyaset çalışmalarına başlayan Leyla, "Partiyi tanırken kendimi de tanıdım. Kim olduğumu anladım. Ben kadınım, ben Kürdüm, kimliğim yasaklı, yaşamımız üzerinde baskılar var, 4 parçadaki Kürtler özgürce yaşayamıyoruz. Bunlar bende sorular oluşturdu" diyerek siyasi mücadelesine başlamasını bu şekilde anlatıyor. 

Hem çocuklarını büyüttü hem de mücadelesini 

Bunlarla birlikte bir çabanın içine giren Leyla, hem evin geçimini sağladı hem çocuklarını büyütüp okula gönderdi hem de siyasi mücadelesinde çalışmalar yürüttü. Siyasete 1994`te Konya HADEP İl Yönetim Kurulu üyeliği ile başladı ve aynı ilde HADEP Kadın Kolları Başkanlığı görevini yaptı. 1999'a kadar yaşamını bu şekilde geçiren Leyla, o yıl parti çalışmalarında resmi olarak sorumluluk aldı. Leyla bundan sonraki hikayesini de şöyle anlatıyor: "Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan tutsak edilmişti. Ben de ardık haraketin içindeki bir Kürt kadını olarak şöyle bir karar aldım ki 'Ben ardık profesyonel çalışmalıyım.' Parti de sadece belli sürelerde olmak yeterli değil. Böyle bir sorumluluk olmak çok gerekliydi hem ben hem halkım, kadınlar için, çocuklar için ve her şey için. Bu nedenle de çalışmalarda daha çok yer aldım."

Seçildikten sonra 5 yıl cezaevinde kaldı

Çocuklarını büyüttükten ve kendi ayakları üzerlerinde durmasını sağladıktan sonra tüm zamanını çalışmalara ayıran Leyla, 1999 seçimlerinde Konya'da milletvekili adayı oldu. 2001 yılında Ankara'ya giden Leyla, HADEP Merkezi Kadın Kolları yöneticiliği yaptı. Parti Meclisi üyesi de olan Leyla, 2004'e kadar bu görevleri yürüttü. 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde Adana'nın Seyhan İlçesi'ne bağlı Küçük Dikili Beldesi Belediye Başkanlığı'na seçildi. 5 yıl belediye başkanlığı yapan Leyla, 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde ise Urfa Viranşehir Belediye Başkanlığına seçildi. Ancak görevini yapamayan Leyla, 8 ay sonra "KCK" adı altında yürütülen operasyonlar kapsamında gözaltına alınarak tutuklandı. Binlerce siyasetçiyle birlikte tutsak edilen Leyla, 5 yıl Diyarbakır Cezaevi'nde kaldı. Bu süreci, "Bizim moralimizden, coşkumuzdan hiçbir şey götürmedi" diye anlatan Leyla, "Biz dışarıda da içeride de ayaklarımızın üstünde durduk. Başımız dik oldu" diyordu. 

'Bilincimizi zindanların önünde saldırılarda kazandık'

Leyla en son 7 Haziran seçimlerinde Urfa'da HDP'nin adayı olmuş ve milletvekili seçilmişti. Seçimlere hazırlanırken şu cümleleri kurmuştu: "Kadın mücadelesine başladığımızda Kürt kadınlarının bu kadar ileri bir noktaya geleceğine, bilinçleneceğine insanlar inanmamıştı. Biz bilincimizi zindanların önünde, evlerimize saldırdıklarında, babalarımızı, çocuklarımızı kardeşlerimizi aldıklarında kazandık. Biz dedik ki eğer savaş çıkıyorsa bu savaşın durması içinde kadınlar dışarı çıkmalı. Bu nedenle de biz 2015 seçimlerinde de yerimizi aldık." 
DTK Eşbaşkanlığına seçildi
Ancak AKP halkın iradesini tanımayarak seçimleri iptal etmişti. Leyla 1 Kasım seçimlerinde milletvekili seçilemedi. Kadın ve siyaset çalışmasına hiç ara vermeyen Leyla, 26 Mart 2015 tarihinde yapılan DTK Olağanüstü Kongresi ile DTK Eşbaşkanı oldu.

'Mücadelenin içinde birçok şeyi öğrendik' 

Yıllarını bu şekilde direniş ve mücadele ile geçiren Leyla, 25 yılını nasıl geçirdiğini bile hatırlamıyor. Çünkü her günün mücadeleyle geçtiğini, halkın üzerindeki baskıyla geçtiğini, her an nasıl mücadele edeceklerini düşündüklerini söylüyor. Mücadelenin içinde ayrıca birçok şeyi de öğrendiğini dile getiren Leyla yıllarını ve bugünlere gelişini şöyle anlatmış: "25 yıl önce partiye girdiğimde kendimi bile tanımıyordum. 'Biz kadınız, Kürdüz' diyorduk o kadar. Ama şimdi görüyoruz ki her kadın kadın gibi değil. Belki biyolojisi, fiziksel yapısı kadın ama zihniyeti erkek zihniyeti. Kürt kadınlarının iradesi çok güçlü. Bir eksiklik gördüğümüzde eleştiriyoruz ve düzelene kadar da kabul etmiyoruz. Biliyoruz ki büyük emekleri, bedelleri Kürt kadınları verdi. Bunlara öyle kolay şeyler gibi yaklaşamayız. Biz bunların hepsini öğrendik ve önceki gibi değiliz daha da bilinçliyiz. Eğer sistem değişecekse kadın eliyle değişecek."
JINHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.